Deputatul PSRM Vladimir Odnostalco a propus invitarea la ședința plenară a Parlamentului a reprezentanților Ministerului Muncii și Protecției Sociale, precum și ai Ministerului Sănătății, pentru a discuta situația privind acordarea asistenței persoanelor cu tulburări psihice și identificarea soluțiilor pentru problemele existente.
Vladimir Odnostalco a menționat că este vorba despre un subiect complex, care este rar abordat public, în pofida importanței sale sociale ridicate.
Potrivit deputatului, această problemă este întâlnită frecvent de autoritățile administrației publice locale, de rudele persoanelor vizate, precum și de cetățenii care solicită sprijin din partea deputaților. El a subliniat că persoanele cu probleme de sănătate mintală nu sunt responsabile de starea lor și au nevoie de sprijin din partea statului.
„Astăzi, mulți dintre acești oameni rămân fără asistență și fără suportul necesar. În consecință, ei pot să-și facă rău în primul rând lor înșiși, iar în unele cazuri și celor din jur. Este o problemă serioasă, care nu poate fi ignorată”, a declarat Vladimir Odnostalco.
Deputatul a propus invitarea în Parlament a reprezentanților instituțiilor responsabile, pentru a discuta „deschis, onest și profesionist această temă, a identifica soluții și a începe o activitate sistemică în acest domeniu”.
În final, a fost adoptată decizia de a organiza în Parlament, la inițiativa fracțiunii PSRM, pe 10 iulie, o ședință a comisiei mixte, al cărei scop va fi discutarea acestei probleme și elaborarea unor măsuri adecvate pentru soluționarea ei.