PSRM

Programa 2019

Candidaţilor în circumscripția națională la funcţia de deputat în Parlament pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019 din partea Partidului Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

1. Greceanîi Zinaida – finanțist, ex. Prim-ministru al Republicii Moldova, președintele Partidului Socialiștilor din Republica Moldova

2. Batrîncea Vlad – jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, secretarul executiv al PSRM, membru al Comitetului executiv politic al PSRM

3. Ceban Ion – doctorant în administrație de stat și municipală, secretarul pentru ideologie al PSRM, membru al Comitetului executiv politic al PSRM

4. Smirnov Eduard – inginer, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comitetului executiv politic al PSRM

5. Țîrdea Bogdan – doctor în științe politice, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

6. Keksal Ivana – filolog, deputat în Adunarea Populară a Găgăuziei

7. Dolința Alla – economist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comitetului executiv politic al PSRM

8. Gaiciuc Victor – general de brigadă, președintele Uniunii Ofițerilor din Republica Moldova

9. Pilipețcaia Aliona – inginer-tehnolog, președintele OT PSRM Soroca

10. Golovatiuc Vladimir – economist, doctor în economie, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

11. Răileanu Adela – jurnalist, director NTV Moldova

12. Bolea Vasile – jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

13. Furculiță Corneliu – agronom, jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vice-preşedintele fracţiunii parlamentare al PSRM, membru al Comitetului executiv al PSRM

14. Novac Grigore – jurist, magistru în științe politice, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

15. Bologan Viorel – antrenor de șah, Mare Maestru internațional la șah, Director executiv al Federației Internaționale de Șah (FIDE)

16. Odnostalco Vladimir – psiholog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

17. Lipskii Oleg – inginer-mecanic, sociolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președinte al organizației PSRM mun. Chișinău, membru al Comitetului executiv al PSRM

18. Mudreac Radu – medic veterinar, jurist, magistru în drept, magistru în administrație publică, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președintele Comisiei parlamentare agricultură și industrie  – alimentară, președintele organizației teritoriale al Partidului Socialiștilor sectorul Buiucani, Chişinău

19. Suhodolski Alexandr – jurist, magistru în drept, vicepreședintele Adunării Populare din Găgăuzia, Președintele OT PSRM Comrat

20. Țurcan Vladimir – jurist, politolog, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președintele Comisiei drepturile omului și relații interetnice

21. Zabunov Ivan – președintele comunității bulgare „Возрождение”

22. Burduja Petru – economist, vicepreședinte al fracțiunii PSRM din Consiliul Municipal Chișinău, președintele organizației teritoriale al Partidului Socialiștilor sectorul Ciocana, Chişinău

23. Teterea Oleg – economist, director S.A. Avicola Gallinua, președintele organizației teritoriale al Partidului Socialiștilor Cimislia, consilier raional

24. Cunețchi Tatiana – economist, membru al Curții de Conturi

25. Lebedinschi Adrian – doctor în drept, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președintele organizației teritoriale al Partidului Socialiștilor sectorul Centru, Chişinău

26. Vartanean Gaik – politolog, consilier municipal, președintele Comunității Armene din Republica Moldova

27. Albu Adrian – jurist, magistru în drept, сonsilierul președintelui fracțiunii PSRM din Parlamentul Republicii Moldova

28. Darovannaia Alla – economist, doctor în științe, conferențiar universitar, coordonator de proiecte, cadru didactic al ASEM

29. Corduneanu Petru – jurist, colonel de poliție în rezervă, deputat în Parlamentul RM, președintele OT PSRM Hîncești

30. Gagauz Fiodor – jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

31. Labuneț Anatolie – Șef-mecanic în marina comercială, deputat în Parlamentul RM

32. Usatîi Alexandr – pedagog, magistru în administrație publică , consilier municipal în mun. Bălți, președintele OT PSRM Bălți

33. Paciu Mihail – Inginer- agronom, Directorul Gospodăriei țărănești ”M.I Paciu”, vice-președintele organizației teritoriale al Partidului Socialiștilor Orhei

34. Radvan Marina – deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru consiliului coordonator al “Gărzii Tinere”

35. Ţurcan Nichita – doctorand în științe tehnice, consilier municipal Chișinău

36. Pascaru Nicolae – Jurist, politolog, Liderul mișcării naționale ”Voievod”

37. Uzun Grigorii – Inginer în sfera petrolieră, deputat în Adunarea Populară a Găgăuziei, președintele Comitetului Permanent

38. Lozovan Irina – jurist, președintele OT PSRM Ocnița, consilier raional

39. Mitriuc Ghenadi – jurist, deputat în Parlamentul RM, președintele OT PSRM Ungheni

40. Groza Serghei – jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, președintele organizației teritoriale al Partidului Socialiștilor Florești

41. Savva Oleg – jurist, deputat în Parlamentul RM, președintele OT Fălești

42. Manole Rita – economist, asistent în cabinetul Președintelui RM

43. Ursu-Antoci Ala – jurist, economist, magistru in administrație publica, consilierul președintelui fracțiunii PSRM În Parlamentul Republici Moldova

44. Onu Ludmila – еconomist, președintele Organizației Teritoriale al Partidului Socialiștilor Ialoveni

45. Basiuc-Brînzei Serghei – inginer, consilier municipal Chișinău

46. Rață Olga – сontabil-auditor, сontabil șef PSRM

47. Grigorieva Silvia – Interpreta, consilier în fracțiunea PSRM din Consiliul Municipal Chișinău

48. Brînză Olesea – pedagog, secretarul executiv al organizației teritoriale Hîncești

49. Popa Svetlana – vice-președinte a fracțiunii PSRM din Consiliul Municipal Chișinău

50. Corcimari Tatiana – jurist, secretarul executiv al organizației teritoriale a sectorului Rîșcani, Chișinău

51. Vangheli Teodora – jurist, magistru în drept, consilier al fracțiunii PSRM în Parlamentul Republicii Moldova.

52. Hrenova Elena – Deputat în Parlamentul RM, Președintele Asociației pentru drepturile veteranilor “ECHITATE”

53. Vîjga Elena – jurnalist

54. Briciag Aliona – profesor, președintele organizației teritoriale al Partidului Socialiștilor Leova

55. Bratunova Elena – jurist, magistru în drept, secretar executiv al OT PSRM Comrat

 

CandidațI în circumscripții:

NR. 1 or. BRICENI – Zinaida Greceanîi
NR. 2 or. OCNIȚA – Irina Lozovan
NR. 3 or. EDINEȚ – Nicolae Melnic
NR. 4 or. RÎȘCANI – Vladimir Mizdrenco
NR. 5 or. GLODENI – Alexandr Minizianov
NR. 6 or. DROCHIA – Alexandr Lupașco
NR. 7 or. SOROCA – Aliona Pilipețcaia
NR. 8 or. FLOREȘTI – Sergiu Groza
NR. 9 mun. BĂLȚI – Alexandr Usatîi
NR. 10 mun. BĂLȚI – Alexandr Nesterovschi
NR. 11 or. FĂLEȘTI – Oleg Savva
NR. 12 or. SÎNGEREI – Vasile Luca
NR. 13 or. REZINA – Valeriu Ciorici
NR. 14 or. TELENEȘTI – Alexandru Isac
NR. 15 or. CĂLĂRAŞI – Ștefan Bolea
NR. 16 or. UNGHENI – Ghenadi Mitriuc
NR. 17 or. NISPORENI – Pavel Artamonov
NR. 18 or. ORHEI – Mihai Catraniuc
NR. 19 com. IVANCEA – Mihail Paciu
NR. 20 or. STRĂŞENI – Veaceslav Anghel
NR. 21 or. CRIULENI – Sergiu Berzan
NR. 22 or. IALOVENI – Lidia Onu
NR. 23 CHIȘINĂU – Oleg Lipskii
NR. 24 CHIȘINĂU – Vasile Bolea
NR. 25 CHIȘINĂU – Alexandr Odințov
NR. 26 CHIȘINĂU – Dinari Cojocaru
NR. 27 CHIȘINĂU – Radu Mudreac
NR. 28 CHIȘINĂU – Vlad Batrîncea
NR. 29 CHIȘINĂU – Adrian Lebedinschi
NR. 30 CHIȘINĂU – Petru Burduja
NR. 31 CHIȘINĂU – Grigore Novac
NR. 32 CHIȘINĂU – Svetlana Popa
NR. 33 CHIȘINĂU – Vladimir Roșca
NR. 34 or. ANENII NOI – Alexandr Mațarin
NR. 35 or. CĂUȘENI – Oleg Cuciuc
NR. 36 or. ȘTEFAN VODĂ – Alexandr Jolnaci
NR. 37 com. RĂZENI (IALOVENI) – Nicolai Pascaru
NR. 38 or. HÎNCEȘTI – Petru Corduneanu
NR. 39 com. SĂRATA GALBENĂ – Olesea Brînză
NR. 40 or. CIMIŞLIA – Piotr Pușcari
NR. 41 or. LEOVA – Aliona Briciag
NR. 42 or. CANTEMIR – Vladimir Țurcan
NR. 43 or. CAHUL – Evghenii Osadcenco
NR. 44 or. TARACLIA – Chiril Tatarli
NR. 45 or. COMRAT – Alexandr Suhodolischi
NR. 46 or. CEADÎR-LUNGA – Fiodor Gagauz
NR. 47 Camenca, Rîbnița Dubăsari și Grigoriopol – Grigore Filipov
NR. 48 Slobozia, mun. Tiraspol și Bender – Vitalie Eftodiev
NR. 49 la est de Republica Moldova – Para Gheorghe
NR. 50 la vest de Republica Moldova – Vadim Rotari
NR. 51 SUA Canada – Gaik Vartanean

PSRM

Adera la partid!

Semnalează o problemă