Deputatul PSRM Petru Burduja a solicitat, în plenul Parlamentului, audierea prim-ministrului cu privire la situația de pe piața combustibililor — motorină și benzină — menționând că în spațiul public circulă declarații contradictorii.
„Pe de o parte, ministrul Energiei afirmă că există rezerve disponibile: la motorină pentru 13–14 zile, iar la benzină pentru aproximativ 20 de zile. Pe de altă parte, în baza unui proiect înaintat de un deputat din majoritatea PAS, vedem zilnic noi șocuri pentru cetățeni”, a declarat Petru Burduja.
Deputatul a subliniat că cetățenii plătesc în prezent prețuri majorate pentru combustibilul care a fost procurat de operatori cu 15–20 de zile în urmă, iar aceste aspecte trebuie explicate public.
Majoritatea PAS a respins solicitarea PSRM.