Președintele Partidului Socialiștilor, copreședintele Blocului Patriotic, Igor Dodon, a avut o întrevedere cu o delegație de oaspeți din țări europene care împărtășesc viziuni suveraniste și antiglobaliste.
Delegația a fost reprezentată de liderul partidului francez „Naționaliștii”, Yvan Benedetti, senatorul de onoare al Parlamentului Flandrei (Belgia), Frank Creyelman, vicepreședintele Partidului Național Sloven, Teodor Goznikar, și membrul prezidiului Partidului Național Sloven, Tomas Kryank.
„Este îmbucurător faptul că în Europa există forțe care pledează pentru suveranitatea națională și se opun dictatului liberal-globaliste a Bruxelles-ului. Există o altă Europă, iar cu această Europă găsim un limbaj comun”, a declarat Igor Dodon.
El i-a informat pe oaspeți despre presiunile exercitate de regimul globalist al partidului PAS asupra celei mai importante forțe suveraniste – Blocul Patriotic. „Regimul Maiei Sandu și al PAS se află în agonie. Am subliniat că acest partid nu are nicio șansă să obțină majoritatea în viitorul Parlament. Noi credem că globaliștii vor suferi înfrângeri în toate țările Europei.”
Oaspeții din statele europene au menționat că s-au documentat cu privire la politica actualei guvernări din Republica Moldova față de drepturile omului și opoziție. Potrivit lor, un asemenea regim dictatorial nu are ce căuta în Europa unită.
Interlocutorii au convenit să organizeze o nouă întâlnire după alegerile parlamentare, pentru a discuta despre cooperarea ulterioară având drept scop combaterea globalismului și a politicii coloniale a Bruxelles-ului, precum și edificarea unei Europe autentice – Europa popoarelor suverane.