Noutăți, Stirile principale

PSRM

PSRM a depus actele la CEC.

Astăzi, 3 octombrie, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova a depus la Comisia Electorală Centrală (CEC) demersul de înregistrare în calitate de concurent electoral pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2014.

Amintim că ieri, 2 octombrie, la sediul Partidului Socialiştilor din RM au avut loc şedinţele Comitetului Executiv şi a Consiliului Republican al PSRM, în cadrul cărora a fost aprobată lista a 103 candidaţi la funcţia de deputat din partea PSRM.

Vîrsta medie a candidaţilor este de 39 de ani. 80 de persoane sînt bărbaţi şi 23 – femei. După specialitate majoritatea candidaţilor sînt economişti, jurişti, agricultori şi ingineri. 56 dintre candidaţi sînt moldoveni, 21 – ucraineni, 10 ruşi ş.a. naţionalităţi.

Vă prezentăm lista a 103 candidaţi la funcţia de deputat din partea PSRM:

1.  Zinaida Greceanîi, deputat în Parlament, ex-prim-ministru, ex-ministru al finanțelor, economist – finansist

2.   Igor Dodon,  deputat în Parlament, ex-vice-prim-ministru, ex-ministru al economiei, economist

3.   Eduard Smirnov, ex-preşedinte al PSRM, inginer

4.   Ion Ceban, deputat în Parlamentul RM, matematician

5.   Andrei Neguţa, ex-ambasador al RM în Federaţia Rusă, politolog

6.   Fiodor Gagauz, deputat în Adunarea Populară a Găgăuziei, jurist

7.   Vlad Batrîncea, secretar executiv al PSRM, jurist

8.   Alla Dolinţa, membru al comitetului executiv al PSRM, contabil

9.   Vladimir Ţurcan, preşedintele Partidului „Moldova Unită”, jurist

10. Bogdan Ţîrdea, politolog

11. Oleg Lipschii, inginer – mecanic

12. Lupu Lidia, economist

13. Corneliu Furculiţă, jurist-finansist

14. Vasile Bolea, jurist

15. Radu Mudreac, medic veterinar

16. Marina Radvan, actriţă

17. Vladimir Golovatiuc, economist

18. Ghenadie Mitriuc, jurist, economist

19.  Victor Sorocean, economist

20. Elena Hrenova, organizator

21.  Anatolie Labuneţ, inginer -mecanic

22.  Vladimir Odnostalco, psiholog

23.  Grigore Novac, jurist

24. Nesterovschii Alexandr, jurist

25. Savva Oleg, jurist

26  Lebedinschi Adrian, jurist

27. Mizdrenco Irina, pedagog

28. Cuciuc Oleg, Inginer tehnolog

29. Groza Sergiu, jurist

30. Corduneanu Petru, jurist pensionar

31. Vartanean Gaik, politolog

32. Croitor Igor, jurist

33. Filipov Vadim, jurist, avocat

34. Burduja  Petru, contabil

35. Aghenie  Petru, inginer-constructor

36. Catraniuc Mihail, inginer

37. Onu Lidia, economist

38. Bîrsan Mihail, profesor de fizică

39. Doina Serghei, jurist

40. Leadschii Anton, administrator

41. Vicol Ion, inginer-hidrotehnic

42. Macovei Vasile, inginer-mecanic

43. Minizianov Alexandr, economist

44. Pușcari Piotr, electrogazosudor

45. Odințov Alexandr, politolog

46. Anghel Veaceslav, jurist

47. Bolea Ștefan, agronom

48. Chetraru Serghei, mecanic auto

49. Croitor Angela

50. Cojocari Vasile, inginer mecanic

51. Țurcan Nichita, Specialist IT

52. Burlacu Leonid, Mecanic auto

53.Tucan Evghenii, Administrare publică

54. Sîrbu Andrei, jurist

55. Grati Alexandru, jurist

56. Ciornîi  Valentin, jurist

57. Valuța  Vladimir, jurist, avocat

58. Ulanovscaia Tatiana, modelier-designer

59. Lozovan Irina, jurist

60. Bârsa  Grigore, istoric, profesor

61. Briceag Leonid, jurist

62. Tighineanu Constantin, medic pensionar

63. Stegarescu Iacob, agronom fermier

64. Hodorogea Iurie, politolog

65. Pavaloi Dorin, politolog

66. Cocîrla Timofei, inginer-constructor

67. Loșac  Anatolie, inginer-constructor

68. Cojocaru Dinari, medic

69. Țoiu Valentin,  inginer

70. Malic Vasile, jurist

71. Petriuc Anatolie, tehnician

72. Gramma Serghei, economist

73. Ahremțev Mihail, jurnalist

74. Dombrovschii  Alexandr, manager

75. Petrov Evghenii, politolog

76. Gurițescu Lidia, bibliotecar

77. Sumarga Gheorghe, economist

78. Manole Rita, Bănci și burse de valori

79. Lupei Carmena, jurnalist

80. Tolocico Alexandra, economist

81. Melniciuc Alexandr, politolog

82. Mucan Vitalie, manager

83. Movila Pavel, economist

84. Macaidenco Veaceslav, mecanic

85. Roșca Vladimir, economist

86. Moțpan  Maia, regizor

87. Guranda Natalia, contabil

88. Șinchevici Vladimir, mecanic

89. Țara Gheorghe, inginer silvic

90. Suruceanu Ion, sudor

91. Mîndru Tamara, contabil

92. Șeremeteva Oxana, tehnolog

93. Ganea Larisa, pensionar

94. Dodon Alexandru, militar

95. Ababii Ion, student

96. Budeachevici Valentin, mecanic

97. Iadîchin Igor, inginer

98. Poleacov Victor, jurist

99. Corcimari Tatiana, jurist

100. Basiuc-Brînzei Serghei, manager

101. Polodiuc Liudmila,  inginer, economist

102. Bejan  Serghei

103.Serjant Svetlana, inginer

PSRM

Adera la partid!

Semnalează o problemă