Astăzi se împlinesc 36 de ani de la adoptarea de către primul Parlament ales democratic al Republicii Moldova a Declarației de Suveranitate.
Acest document, care a confirmat suveranitatea statului, a devenit fundamentul Constituției. Au fost recunoscute drepturile noastre la libertate, dezvoltare, istorie, cultură și justiție socială.
La 23 iunie 1990 am făcut un pas important în consolidarea statalității noastre seculare, a istoriei și a tradițiilor noastre. Acesta reprezintă unul dintre cele mai importante elemente ale statalității Republicii Moldova.
În prezent, problema suveranității țării noastre este deosebit de actuală, având în vedere evoluțiile regionale nefavorabile și politica internă lipsită de viziune a actualei conduceri a Republicii Moldova.
Astăzi, mai mult ca oricând în ultimii 36 de ani, trebuie să acordăm întreaga atenție problemelor legate de păstrarea statului, consolidarea statutului său de neutralitate și promovarea unei politici externe și interne responsabile.
Această zi este una dintre cele mai importante pentru toți cei care își iubesc țara, Republica Moldova, și îi doresc dezvoltare și prosperitate.
Noi, socialiștii, am fost și vom rămâne întotdeauna apărători ai suveranității, integrității teritoriale și independenței țării noastre.
Vom continua să depunem eforturi pentru a depăși toate provocările interne și externe, astfel încât Moldova să își continue dezvoltarea în beneficiul generațiilor de astăzi și al celor viitoare.